Najważniejsze zalety:
-
Zapewniają niższe koszty eksploatacji niż kocioł gazowy.
-
Wykorzystują energię odnawialną.
-
Chłodzą pomieszczenia w budynku bardzo małym kosztem.
-
Obniżają emisję CO2 o średnio 20%.
-
Umożliwiają wielokrotną redukcję emisji gazów cieplarnianych.
-
NIe emitują szkodliwych spalin w budynku.
-
Podnoszą wartość finansową budynku, w którym są zainstalowane.
-
Amortyzują się po kilku latach eksploatacji.
-
Są doskonałym uzupełnieniem własnej instalacji fotowoltaicznej.
-
Pozwalają zrezygnowac z wykonywania przyłącza gazu, kotłowni.
-
Proste w obsłudze, nie wymagają dużych nakładów na przeglądy.
-
Bezpieczne dla użytkowników, bez palnego paliwa w budynku.
Funkcje
-
Ciepła woda użytkowa, ogrzewanie/chłodzenie.
-
Praca w temperaturach -20°C.
-
Urządzenie posiada bardzo przejrzysty i łatwy w obsłudze sterownik, który obsługuje również zawór 3-drogowy.
-
Instalacja nie sprawi żadnego problemu dzięki budowie typu MONOBLOCK.
-
Podłączenie wody zasilającej i powrotnej odbywa się poprzez dwa kroćce - poradzi sobie z tym każdy użytkownik.
-
Moc urządzenia pozwala na ogrzanie domu wyposażonego w podłogową instalacjęo powierhni maksymalnie 130 m².
Pompa ciepła jest bardzo efektywnym i proekologicznym źródłem ciepła. Rozwiązania z pompą ciepła pozwalają zaspokoić zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową i ogrzanie pomieszczeń. Pompa typu powietrze-woda czerpie energię z otaczającego powietrza, którą posiada nawet przy ujemnej temperaturze, i przekazuje do obiegu grzewczego w budynku.
Koszty ogrzewania nie są wyższe niż przy tradycyjnych – ekonomicznych technologiach spalania paliwa stałego lub gazowego. Korzyści dla naszego domu wynikające z zastosowania pompy ciepła są znaczące: – nie mamy żadnych spalin – co jest najważniejsze – żadnych prac załadunkowych kotła, brak pyłu i zapachu – pełna automatyka i komfort.
Urządzenie wykonane jest jako jednostka zewnętrzna, posiada wszystkie elementy w swojej konstrukcji. Nie wymaga dodatkowej instalacji chłodniczej. Jako zespolony element wykonany w całości w fabryce traktowany jest jako urządzenie hermetyczne, co oznacza, że nie jest wymagana okresowa kontrola szczelności. Urządzenie tego typu nie podlega również zgłoszeniu pod dozór techniczny.
Urządzenie posiada króćce przyłączeniowe po stronie wodnej, zatem montaż jest prosty a urządzenie nie zajmuje miejsca wewnątrz w budynku jak za sprawą innych technologii.
Działanie pompy ciepła jest zasadniczo identyczne z działaniem dobrze znanego urządzenia codziennego użytku: lodówki. Jednakże, gdy lodówka usuwa ciepło z wnętrza i przekazuje je na zewnątrz, pompa ciepła usuwa ciepło z przestrzeni zewnętrznej i przekazuje energię do domu w postaci ciepła.
System ogrzewania pompy ciepła składa się z trzech części:
1 Systemu źródła ciepła, który pobiera energię potrzebną ze środowiska;
2. Pompy ciepła, która powoduje, że odzyskane ciepło z otoczenia jest użyteczne;
3. Systemu dystrybucji i przechowywania ciepła, który rozprowadza lub tymczasowo przechowuje ciepło w domu.
Krok 1: Pobór ciepła
W systemie źródła ciepła krąży ciecz, często roztwór glikolu (dawniej była to tzw. solanka), czyli woda zmieszana ze środkiem przeciwzamarzaniowym. Ciecz absorbuje ciepło z otoczenia, np. z gruntu lub wód gruntowych, i transportuje je do pompy ciepła. Wyjątkiem są powietrzne pompy ciepła. Zasysają one powietrze zewnętrzne przez wentylator, który dostarcza ciepło z otoczenia bezpośrednio do pompy ciepła.
Krok 2: Wykorzystanie ciepła
Pompy ciepła mają również obieg, w którym krąży gazowy czynnik chłodniczy. W wymienniku ciepła, tzw. parowniku, następuje przekazanie energii środowiska z pierwszego obiegu do czynnika chłodniczego. Efektem jest odparowanie czynnika chłodniczego. W przypadku powietrznych pomp ciepła to powietrze zewnętrzne ogrzewa czynnik chłodniczy.
Krok 3: Ogrzewanie
W ogrzewanym budynku znajduje się instalacja grzewcza i zasobniki magazynujące ciepło. Zwykle krąży w niej woda jako czynnik grzewczy. Woda przejmuje ciepło, które czynnik chłodniczy oddał w skraplaczu w trakcie skraplania i kieruje go do systemu dystrybucji, takiego jak ogrzewanie płaszczyznowe lub grzejniki, do zbiornika wody grzewczej lub ciepłej wody użytkowej.